Znajdź pieniądze

Blog biznesowy
Bez kategorii

Zastosowanie prawa w umowie najmu, czyli na czym polega ochrona posiadania nieruchomości?

Wejście w stan posiadania nieruchomości jest dla wielu osób spełnieniem marzeń o budowie własnego domu, jednak nie wolno zapominać o szeregu zadań oraz strony prawnej, jakie pojawiają się w momencie nabycia nieruchomości. Jeżeli jednak wynajmujemy komuś swoje mieszkanie czy inne lokum, warto znać swoje prawa, by w razie ewentualnych kłopotów móc czuć się chronionym przez Polskie prawo. Zatem, na czym polega ochrona posiadania nieruchomości?

Wynajmij bezpiecznie mieszkanie!

Często zdarza się, nawet obecnie, że ludzie wynajmują swoje lokum lub mieszkanie najemcy bez sporządzenia stosownej umowy, ani nawet nie posiadając dokładnych danych osoby, której takie lokum wynajmuje. Najczęściej wtedy najemca może zniszczyć jakieś przedmioty czy samo lokum które wynajmuje, i zniknąć bez śladu. Inną sytuacją która zwykle zdarza się jest to, że najemca nie chce opuścić lokalu który wynajął, lub znacznie ociąga się z wyprowadzką, mimo próśb i nakazów właściciela. I wówczas praco ochrony posiadania nieruchomości jest stosowane – osoba która jest właścicielem nieruchomości ma prawo nią zarządzać w dowolny sposób, zatem najemca będzie musiał zostać eksmitowany z lokum, jeśli nie chce go opuścić dobrowolnie. Brak umowy najmu może skutkować również konsekwencjami karnymi dla właściciela, który czerpał dochód bez wykazania go w Urzędzie Skarbowym, co podlega grzywnie, a w skrajnych przypadkach, również karą pozbawienia wolności.

Prawo a rzeczywistość

By uniknąć przykrych konsekwencji najmu swojego lokum, warto sporządzać stosowną umowę, w której zawrzemy wszelkie warunki tego porozumienia między stronami. Będzie to stanowiło podstawę w postępowaniu, jeśli nasz najemca będzie sprawiał kłopoty. Jednak by czuć się bezpiecznie w świetle prawa ochrony posiadania nieruchomości, to właśnie ten aspekt powinien być dla nas najważniejszy, oraz nasza uczciwość wobec prawa.

Więcej informacji na https://otico.pl/blog/na-czym-polega-ochrona-posiadania-nieruchomosci/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *