Znajdź pieniądze

Blog biznesowy
Bez kategorii

Czy inwestowanie w nieruchomości nadal jest opłacalne?

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem cieszy się od lat w Polsce naprawdę sporą popularności. Jednak wciąż rosnące ceny mieszkań dają nam do myślenia i się zastanawiamy jak długo to jeszcze będzie opłacalne.

Popularne jak nigdy

Inwestowanie w nieruchomości od kilku dobrych lat stanowi jeden ze sposobów popularniejszych na inwestowanie oszczędności w naszym kraju. Na mieszkalnych lokalach zarabiają zarówno doświadczeni inwestorzy, którzy w swoim portfelu mają kilka czy też kilkanaście mieszkań, ale także tacy, którzy swoją przygodę z rynkiem nieruchomości dopiero co zaczynają. Mieszkania na wynajem cieszą się sporym zainteresowanie. Postrzegane są jako pewna jak i także bezpieczna inwestycja, a do tego także przynosząca wyższe zyski, a niżeli na przykład bankowa lokata czy też skarbowe obligacje. Plusem dodatkowym jest niski stosunkowo próg wejścia. Każdy kto chociażby posiada jedno mieszkanie, może śmiało swoich sił spróbować z wynajmem. Zachęcające są bardzo możliwe zyski do uzyskania. W zależności od lokalizacji mieszkania zyski wynoszą między 4,1 a 5,5%.

Ceny mieszkań się pną w górę

Musimy sobie jednak śmiało i jasno powiedzieć, że z roku na rok w zasadzie coraz trudniejsze jest inwestowanie w nieruchomości. To wszystko z uwagi na rosnące wciąż koszty takowej inwestycji. Ceny mieszkań na sprzedaż bardzo dynamicznie rosną i to już od kilku lat. Co więcej w szerszej czasowej skali z przerwami pną się w górę. To zjawisko dotknęło najsilniej miasta największego naszego kraju. Ceny w niektórych przypadkach wynoszą już ponad 8000 złotych za metr kwadratowy. Tak astronomiczne ceny stanowić mogą bardzo poważną przeszkodę dla osób, które już planowały inwestycje w mieszkania. Jeśli sam koszt zakupu jest już za wysoki w stosunku do zysków możliwych z wynajmu, to inwestowanie się staje nieopłacalne. Musimy także pamiętać, że nie każde z mieszkań, w stopniu równym się nadaje pod inwestycję. Aby lokatorzy je chcieli wynajmować, to musi być położone w skomunikowanym odpowiednio punkcie miasta oraz także musi oferować standard odpowiedni. Takie mieszkania są niestety najdroższe.

Rosną także czynsze

Okazuje się, że wysokie koszty zakupu mieszkania z całą pewnością czynią inwestowanie w nieruchomości jeszcze trudniejszym. Jednak jest to wciąż zajęcie bardzo opłacalne. Przede wszystkim obecne ceny mieszkań nie będą się utrzymywać wiecznie. Co więcej w latach minionych wzrastały już nie tylko ceny samych mieszkań, ale dodatkowo także czynsze najmu. Czasami nawet mamy do czynienia z kilkunastoprocentową podwyżką. Widać, że czynsze mimo to, że nie rosną dynamicznie jak chociażby ceny mieszkalnych lokali, to wzrost jest wciąż jednak zauważalny. Daje to zaś nadzieję, że inwestowanie w mieszkania może być wciąż bardzo opłacalne. Okazuje się zdaniem ekspertów, że rentowność takowej inwestycji w ośrodkach miejskich większych jest wyższa od samej rentowności bankowej lokaty oraz dziesięcioletnich skarbowych obligacji. Eksperci zaznaczyli, że przychody z najmu są wysokie wystarczająco, aby się dało z nich spłacać swobodnie hipoteczny kredyt.

Źródło informacji: http://higasaclub.pl


Adres i kontakt

HIGASA nieruchomości Sp. z o.o.
ul. Jaśkowa Dolina 132
80-286 Gdańsk
tel: +48 734 732 528